
Bele ne szédüljenek: az utazási betegségre is lehet gyógyír
Többen többféle megoldással kísérleteznek.
Aki nem a volánnál ül, könnyen rosszul lehet – ez régi autós tapasztalat. Márpedig az önvezető autókban mindenki utas, és az egésznek éppen az lenne az értelme, hogy menet közben lehessen olvasni, internetezni, mozizni.
Csakhogy éppen ezek a tevékenységek azok, amelyek fokozzák az utazási betegség kockázatát. Ilyenkor a belső fülben az egyensúlyszerv mást érzékel, mint amit az utas szeme lát.
Berlini kutatók már kísérleteznek, hogy megtudják, mit lehet majd tenni a kellemetlen hatás ellen. Miközben a Charité egyetemi klinikán az eddigieknél többet próbálnak megtudni a kinetózis kialakulásának okairól, a német főváros műegyetemén (TU) a futóművek és az ülések optimalizálásával foglalkoznak.
Míg ott még csak készül a tesztjármű, a francia Faurecia autóalkatrész-gyár már ki is fejlesztett egy kísérleti ülést. A támla erősebben hátradönthető, a fejtámasz más szögben állítható, a könyöktámasz magasabban van. Ezáltal szemmagasságba kerül az olvasnivaló vagy a képernyő, hogy az utas önkéntelenül is tudomásul vegye a környezet mozgását, vagyis szinkronban legyen a látás és az egyensúly-érzékelés.
A Daimler hasonló kísérletei szerint nagymértékben csökken a rosszullét valószínűsége, ha az üléstámla 43,5 fokban van hátradöntve. Egy nagy német autós beszállító, a ZF egyetemi kutatókkal karöltve, az utasoknál közelgő rosszullét testi jeleinek érzékelését igyekszik megoldani, hogy a sofőr (most az ember, később a gép) idejében módosíthassa vezetési stílusát.
Forrás: fizetős hvg 360 oldalról.